Partnerhírek no image

Published on február 27th, 2017 | by Vereckei András

0

Mire figyel idén az adóhatóság?

Fotó: André Karwath aka Aka, forrás: commons.wikimedia

Fotó: André Karwath aka Aka, forrás: commons.wikimedia

Egyebek mellett az ingatlan-bérbeadásra és egyéb szálláshely-szolgáltatásra. De egyben nyugtat is a NAV: új, „mennyiség helyett minőség” mottójú hozzáállásuknak megfelelően ott csapnak le, ahol „komplex kockázatelemzés alapján” szabályszegés történhet.

Előbbivel csökkentik a véletlenszerű lecsapások számát. A szabálykövetőket a jogilag is megalapozott, önálló hibajavítás támogatásával segítik. Szerintük az államháztartás adó- és adójellegű bevételeinek biztosítását elsősorban az önkéntes jogkövetés támogatásával és nem az ellenőrzések szaporításával kell elérni. A NAV tájékoztatása értelmében támogató eljárás akkor indul, ha a revizorok az elemzések során feltárt kockázat elhárítására jó esélyt látnak azzal, ha tájékoztatják az adózót a mulasztásról, hibákról, hogy azokat önként pótolja vagy javítsa. Amennyiben szükséges, egyeztetést kezdeményeznek, adatszolgáltatásra, nyilatkozattételre, a bevallás adatainak kiegészítésére, illetve önellenőrzésre hívják fel az ügyfelet.

2017-ben a NAV a bevallása szerint csekély eredménnyel járó, véletlenszerű ellenőrzések helyett ott vizsgálódik, ahol az adóbevételek valódi kockázatát valószínűsíti. Ezt a szakértők ágazati elemzések segítségével döntik el. Kiemelt figyelmet kapnak az állam bevételei szempontjából meghatározó kör szereplői, mivel esetükben egy kisebb eltérés is százmilliós kiesést jelenthet a költségvetésnek. A NAV tapasztalatai szerint a megállapítások többsége jellemzően véletlen hibára vezethető vissza, de a kiemelt adózói körben is előfordul szándékos adóelkerülés és fiktív számlák befogadása.

Az adóhivatal a feketegazdaság elleni fellépés jegyében több kiemelt vizsgálati területet jelöl meg. Ezek közül a fogyasztási típusú, illetve egyéb termékértékesítéshez kapcsolódó adókötelezettségek teljesítésének ellenőrzése keretében néznek a közösségi megosztáson (sharing economy) alapuló szálláskiadók körmére, míg a jövedelem és vagyoni típusú adókhoz kapcsolódó adókötelezettségek teljesítésének vizsgálata kiterjed az egyéb szálláshely-szolgáltatásra is.


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑
  • ÜGYFÉLSZOLGÁLAT

    Amennyiben a Szallas.hu-nál foglalt és kérdése merült fel, keressen minket az alábbi ügyfélszolgálati elérhetőségeken 9:00-17:00 között:

    Tel.: +36 20 890 3150
    E-mail: szallas@szallas.hu
  • SAJTÓKAPCSOLAT

    Ha újságíróként szeretné felvenni velünk a kapcsolatot, keressen minket az alábbi elérhetőségeken.

    Kelemen Lili, PR munkatárs és sajtóreferens
    +36 30 417 8783
    lili.kelemen@szallas.hu
  • KÖZÖSSÉG

  • NÉPSZERŰ

  • ARCHÍVUM