Published on április 10th, 2017 | by Vereckei András
0Több mint ezerrel csökkent a falusi vendéglátók száma
Ijesztőnek tűnő tendenciáról számoltak be a március végén a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) és a Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar szervezésében megrendezett konferencián — adta hírül a Turizmus Online.
„Vidéki örökségeink a Kárpát-medencében” című eseményen a KSH statisztikáiból idézve kiderült, hogy a 2010-ben még 3976 falusi vendéglátó száma öt évvel később, 2015-ben már mindössze 2660 volt. Közülük kevesen bővítették a férőhelyek számát, így a kapacitások is jelentősen estek. Míg 2010-ben 10639, addig 2015-ben csupán 7922 szoba, illetve 27998 (2010.) és 20781 (2015.) ágy állt rendelkezésre. A vendégéjszakák terén is csökkenés látható, azonban meglepő módon a drámai kapacitáscsökkenésekkel ellentétben jóval kisebb mértékű. A 2010-es 415 884 vendégéj 407 875 lett. Az időszak során a falusi szálláshelyeket igénybe vevők száma pedig nőtt: 138 850-ről 153 934-re. Kiss Kornélia, a Corvinus Egyetem docense tapasztalatai egyfajta piaci konszolidációra engednek következtetni; szerinte a vendégek egyre inkább a minőségi és kényelmes szállást keresik.
A konferencián szakmai hozzászólásokból nem volt hiány: Dr. Princzinger Péter, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) fejlesztési vezérigazgató-helyettese kijelentette: „A turizmus kiemelkedő nemzetgazdasági jelentőségű ágazat, és ebben óriási a falusi turizmus szerepe”.
Michalkó Gábor, a Corvinus Egyetem Turizmus Tanszékének egyetemi tanára „A megújuló energia szerepe a falusi turizmus modernizációjában” című előadásában javasolta, hogy éljenek a falusi vendégházak a megújuló energia nyújtotta lehetőségekkel, és az ezt használó házakat kereshető módon jelöljék a FATOSZ honlapján.
A FATOSZ alelnöke, Szabó Géza szerint a falusi turizmus rálépett az igényessé válás útjára, amit egyebek mellett számos fesztivál és rendezvény is segít.
A fentieknél inkább tapintott rá egy érzékeny pontra Prof. dr. Hanusz Árpád, a Nyíregyházi Egyetem oktatója, a Turizmus és Földrajztudományi Intézet egyetemi tanárának megjegyzése, mely szerint a falusi turizmus jogszabályi háttere nehézkes. Példaként Hanusz megemlítette, hogy „többek között 25 éve küzdünk azért, hogy legyen vendéglátás a falusi turizmusban, de például az őstermelőknek a mai napig nem lehet szilvalekvárt árulni, pedig az csak véletlenül maradt ki annak idején a felsorolásból.”