Published on május 30th, 2017 | by Vereckei András
0Vízparti helyek vezetik a magyarok nyaralási listáját
A GfK egy friss felmérése szerint a magyarok mintegy fele tervez idén nyaralást. Kedvenceink a vízpartok.
A felmérésből kiderült, hogy megkérdezettek 54%-a tervez 2017-ben nyaralást. A felmérésben résztvevők 32%-a csak belföldre, 10 százaléka külföldre, míg 12%-a mindkét helyszínre tervez utazást. Életkor szerint a 20-29 évesek jellemzően külföldre utaznak, a 40-49 évesek inkább belföldre. Ugyanakkor a mindkettőt választók a 20–29 éves Y-generáció tagjai, a felsőfokú végzettségűek, az idejükkel könnyebben gazdálkodó vállalkozók és a szellemi munkát végző alkalmazottak, a magasabb jövedelmi státuszúak (380.000 forintnál több havi összjövedelemmel rendelkező háztartások), valamint a Budapesten élők közül kerülnek ki. A felmérésből az is kiderül, hogy a több gyermeket nevelő háztartások az átlagosnál nagyobb arányban utaznak csak belföldre.
41% egyáltalán nem tervez nyaralást, a maradék 5% pedig még nem döntött. Az utazást nem tervezők jellemzően az Észak-Alföldön, Észak-Magyarországon, kis településeken vagy egyszemélyes háztartásban élnek. Szintén az otthon maradás mellett döntenek a havi 290 ezer forintot nem meghaladó összbevételű háztartásokban, valamint a nyugdíjasok és szakmunkás végzettségűek.
A belföldi nyaralást tervezők 23 százaléka még nem döntött a pontos úti célról, és elképzelhető, hogy az erre vonatkozó döntés meghozatala alkalomszerűen fog történni. Ez a csoport jól irányzott és folyamatos kommunikációval, rájuk szabott szolgáltatásokkal, speciális ajánlatokkal még befolyásolható.
Legyen az külföld vagy belföld, különös vonzerővel bírnak a vízpartok. A belföldiek közt legnépszerűbb a Balaton. A külföldre utazók jellemzően már tavasszal lefoglalták útjukat. Nem meglepő, hogy idén is Horvátország vezeti a népszerűségi listát. Népszerű még Spanyolország és Olaszország is. Ugyanakkor a 20-29 évesek közt népszerűek a távoli, tengerentúli desztinációk is.
Míg az átlagos belföldi költés fejenként 80 ezer forint, addig a külföldi utak esetében ez akár 200 ezer is lehet.