Published on december 11th, 2018 | by Vereckei András
0Budapest Barcelonává válhat
Még mielőtt bárki nekilátna hejehujázni, eláruljuk, hogy könyvizsgáló cég KPMG riogat egy tanulmányában, mely szerint a túlturistásodás következő európai áldozata Velence, Amszterdam és Barcelona után Budapest lehet – számolt be az Index.hu.
A KPMG szerint itthon még egyelőre nem befolyásolja a helyiek életminőségét és a természeti értékeket az angolul overtourism-nak nevezett jelenség, de látni már az erre utaló jeleket. A megelőzésre fel kell készülni – hívja fel a figyelmet a tanulmány készítője.
A közleményben Indra Dániel, a KPMG turisztikai tanácsadó részlegének vezetője kifejtette, Magyarországon is vannak már jelei az overtourismnak, példaként a tavalyi népszavazást említette a budapesti bulinegyedben, ahol a helyieknek gondot okoz a vendégek nagy száma. Vannak már elégedetlen hangok nyáron a Balaton környékén is – tette hozzá. A „túlzott elturistásodás” hátterében az internetes bakancslisták megjelenése, a rövid távú lakáskiadás (Airbnb), valamint az olcsó repülés áll. A túlzott turizmus egyik jele, hogy bizonyos pontokon kapacitásszűke kezd kialakulni. Az első példa erre a szakértő szerint a Liszt Ferenc repülőtér, amelynek forgalma 2013-ról 2018-ra 8,5-ről 15 millió utasra nőtt, főszezonban telített. Ilyen jelenség a magas szállodai szobakihasználtság is – Budapesten szeptemberben is 86 százalék felett volt a mutató –, amely több magyar turisztikai célpontnál is előfordul szezonálisan.
A túlturistásodás ellen az idegenforgalmi szakemberek szerint hatékonyan lehet fellépni a látogatók időbeli és térbeli elosztásával. Ez Magyarország esetében is a vidéki desztinációkra és szállodákra koncentrálást jelenti. Az utóbbi években a fővároson kívül is jelentősen nőtt a vendégéjszakák száma, de ahhoz, hogy a térbeli széthúzás működjön, a vidéki vendégforgalomnak jobban kellene növekednie a budapestinél. Ennek egyik feltétele a működő szálláshelyek minőségi fejlesztése, illetve a szobakapacitás bővülése – tette hozzá.
A KPMG szerint következő években több mint 1300 vidéki szállodai szobát adhatnak át. 100-200 szobás szállodák épülnek Nyíregyházán, Zalaegerszegen, Szántódon, Pannonhalmán, vagy Mátrafüreden, és közepes méretű beruházások zajlanak olyan településeken, mint Kisvárda, Mezőkövesd, Győr, Szentes, Szeged és Bük. A szakértő méltatta a Kisfaludy Programot. Szerinte ez láncba szervezi az attrakciókat és szálláshelyeket, növeli az élménypontok számát az országban.