Partnerhírek

Published on szeptember 9th, 2018 | by Vereckei András

0

Egységes áfa-szabályozást, ha lehet, alacsonyabb mértékűt!

Egységes áfa-szabályozást, az italokat, az elszállított ételeket és a szállásszolgáltatást terhelő magasabb kulcsok csökkentését szorgalmazzák a szállodai és a vendéglátóipari érdekképviseletek vezetői. A HoReCA szektorban a legnagyobb kérdés, hogy fenntartható-e az elmúlt évek gyors növekedési üteme, lehet-e bírni fejlesztéssel, munkaerővel és beruházásokkal a bővülést – derül majd ki a szektor egyik rendezvénysorozatán, a három helyszínre látogató VI. Szállodai és Éttermi Szakmai Találkozón.

Bodrogai Ferenc, a találkozót szervező Assist-Trend alapító tulajdonosa és ügyvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a szolgáltató szektornak is újra kell fogalmaznia önmagát, hiszen a digitális technológiák nem csak új lehetőségeket, hanem új kihívásokat jelentenek a számukra, legyen szó éttermi vendéglátásról, szállodaüzemeltetésről vagy éppen az ezeket kiszolgáló tevékenységekről. Úgy véli, hogy a HoReCa szektor cégeinek nem csak arra kell felkészülniük, hogy az internetes rendeléssel olcsóbb és egyszerűbb lesz a beszállítóik megtalálása, de arra is, hogy az online térben azonnal minősítik és értékelik őket, így egyetlen kis hibájuk is óriási problémává nőheti ki magát. A szakember szerint a digitális korban a legkisebb cégek is a világvállalatokkal versenyeznek, hiszen ugyanazon platformon keresik a fogyasztóik kegyeit – esélyt számukra pedig a tudás megosztása és az összefogás, a személyre szabott, széles körű szolgáltatási paletta jelenthet.

A hazai turisztikai szektor versenyképességének növeléséhez a szállásadókat terhelő áfa csökkentésére is szükség volna, hiszen Európában az ötödik legnagyobb adóteher sújtja ezt a szolgáltatást – mondta Könnyid László. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) elnöke szerint az iparág ma is nagyon jó ár-érték arányú szolgáltatásai és a folyamatos fejlesztések látszanak az évről évre megdőlő rekordforgalomban, ám a növekedési ütem fenntartásához elengedhetetlen a munkaerőhiánnyal kapcsolatos problémák orvoslása, és a további fejlesztések finanszírozása. Ehhez a szektornak megfelelő forrásra van szüksége, amelynek biztosításához nagyobb nyereségtermelő képesség szükséges – ezt teremthetné meg az adócsökkentés, amely a forgalom növelése mellett a fekete- és szürkegazdaság visszaszorítása miatt sem feltétlenül járna az állam számára bevételkieséssel.

Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szerint is az adóterhek rendezése vezethet el a további növekedéshez. A vendéglátás ágazat teljesítménye az elmúlt két évben a turizmus fellendülésével párhuzamosan érzékelhetően javult, amelynek eredményeképpen a vendéglátóhelyek folyóáras bruttó forgalma az évenkénti 7-9 százalékos növekedéssel az 1000 milliárd Ft-ot is meghaladta. A változatlan áras forgalmat tekintve pedig ismét sikerült felülmúlni a gazdasági válság előtti bevételi adatokat. Ugyanakkor Kovács László szerint a növekedést negatívan befolyásolja, hogy a vendéglátás területén továbbra is komoly problémát jelent a szakképzett munkaerő hiánya, és bonyolult áfa-szabályozás is nehézséget okoz, amire megoldást jelentene, ha a kedvezményes adókulcsot más európai országokhoz hasonlóan– az alkoholos italok kivételével – valamennyi vendéglátóipari szolgáltatásra kiterjesztenék.


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑
  • ÜGYFÉLSZOLGÁLAT

    Amennyiben a Szallas.hu-nál foglalt és kérdése merült fel, keressen minket az alábbi ügyfélszolgálati elérhetőségeken 9:00-17:00 között:

    Tel.: +36 20 890 3150
    E-mail: szallas@szallas.hu
  • SAJTÓKAPCSOLAT

    Ha újságíróként szeretné felvenni velünk a kapcsolatot, keressen minket az alábbi elérhetőségeken.

    Kelemen Lili, PR munkatárs és sajtóreferens
    +36 30 417 8783
    lili.kelemen@szallas.hu
  • KÖZÖSSÉG

  • NÉPSZERŰ

  • ARCHÍVUM