Published on szeptember 26th, 2017 | by Vereckei András
0Magánszállásadó? Adózása rendben van?
Minden bizonnyal igen, de ha valami mégsem világos, a Turizmus Online idegenforgalmi szakportálon összefoglalták, milyen adójogszabályok vonatkoznak a magánszállások kiadására és üzemeltetésére.
Mindenek előtt szálláshely kiadható és üzemeltethető cégként, egyéni vállalkozóként vagy adószámos magánszemélyként. A magánszállásadók három adózási lehetőségből választhatnak.
Tételes átalányadózás azoknak ajánlott, akiknél magasabb bevételre kevés költség jut. Az adónem esetében a szoba, apartman kiadásából származó bevétel elkülönülten adózó jövedelem, melynek személyi jövedelemadó-tétele szobánként évi 38 400 forint. Ugyanakkor ez a fajta adózás csak egy, saját tulajdonú ingatlan esetében választható, valamint az ingatlan azonos személy számára legfeljebb 90 napra adható bérbe az adóév során.
A bevétel 50 százalékának mértékéig számolhatók el a számlával igazolt költségek, amennyiben a szállásadó a tételes költségelszámolást választja. Ebben az esetben szintén lehetséges az amortizáció figyelembevétele. A bevétel és költség különbségéből számolt jövedelem adó- és járulékterhe 15% szja, valamint 22%-os egészségügyi hozzájárulás.
Szintén lehetséges mód a 10%-os költséghányad. Ebben az esetben az adóalapot a bevétel 90%-a jelenti, melyet 15%-os szja és 22% eho terhel, azonban a költségeket nem kell számlákkal igazolni. A cikk szerzője felhívja a figyelmet, „hogy az eho nem nyújt biztosítást orvosi ellátásra, tehát ehhez munkaviszony vagy más, biztosítással járó jogviszony szükséges.”
Mielőtt azonban bárki szálláshelykiadásba vágna, ne felejtse el megkérni a jegyzőtől az üzemeltetési engedélyt, a NAV-tól az adószámát, megválasztani az adózási formát, ha szükséges, online pénztárgépet üzembe helyezni, és az egyéb adókat, mint egyebek mellett idegenforgalmi adó, befizetni.