Published on március 13th, 2018 | by Vereckei András
0Nem áll meg a turizmus-vendéglátás munkavállalói létszámának csökkenése
Bár 400 ezren dolgoznak az ágazatban, a létszám nem elég, az elvándorlás nem állt meg — panaszolta a szakmai plénum előtt a VIMOSZ, Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének alelnöke, Bándoli Attila, a budapesti Utazás kiállításon a Turizmus Online beszámolója szerint.
A szakember szerint a szám növekvő tendenciát mutat. Bándoli Attila úgy véli, hogy hiányzik az utánpótlás. Említette, hogy a három éve a budapesti szakiskolákban tapasztalható túljelentkezéssel ellentétben 2017-ben már maradt betöltetlen hely.
A nyelvet beszélő fiatalok egyre gyakrabban próbálnak külföldön szerencsét. Részben annak köszönhetően is, hogy az eddig röghöz kötött csehek, szlovákok és magyarok az utóbbi években egyre mobilabbá válnak. A szektorból külföldre távozók aránya négyszerese az átlagos külföldre távozásának. Sokan hajlandók akár a képzettségüknél alacsonyabb pozícióban elhelyezkedni. Akad, aki hazajön, és itthon 30%-kal alacsonyabb fizetésért elszegődik. Ez esetben sokszor döntenek így a családi kötelékek miatt.
Bándoli szerint a helyzet további romlásának az oktatással lehet elejét venni. A jövő oktatása élményszerű, frontális helyett kétirányú kell, hogy legyen. Azaz a diákok kérdezzenek, hozzászóljanak, kreatívan együttműködjenek és használják a digitális csatornákat.
Szintén felhívta a figyelmet arra, hogy a turizmus-vendéglátásban magas a fiatalok foglalkoztatottsági aránya – ötödük 25 év alatti -, ezért ebben a szektorban kiemelten fontos ismerni az igényeiket és a bennük rejlő lehetőségeket. Az Y és Z generáció tagjai élvezni akarják a munkát, igénylik a visszajelzést, nyitottak az alternatív munkavégzésre, magas a digitális affinitásuk, technikafüggők.
Szintén aggasztónak tartotta a munkafolyamatok automatizálást. Szerinte a vendéglátási tevékenységek 73%-a automatizálható. Ez azonban még várat magára.