Published on május 30th, 2017 | by Vereckei András
0Összeomolhat a brit vendéglátóipar az uniós vendégmunkások nélkül?
Egy, a Brit Vendéglátóipari Szövetség (BHA) által készíttetett tanulmányból kiderül, hogy az ágazat által foglalkoztatott munkaerő 24%-a érkezik az unióból. A britek uniós kilépésének következtében azonban a munkaerőforrás elapadhat.
A vendéglátás jelenleg az Egyesült Királyság negyedik legnagyobb iparága, a GDP 10%-át teszi ki. Az ágazat jelenleg 200 ezer álláslehetőséget hirdet és évi 60 ezernél többre tehető a pótlási igény.
Mint arról a Turizmus Online beszámolt, a BHA megbízásából a KPMG könyvvizsgáló cég által készített tanulmányából kiderül, hogy a szektor munkaerejének 24%-a EU-migránsokból áll és a Brexitet követő 10. évre a munkaerőhiány elérheti az 1 millió főt, amennyiben az uniós „bevándorlás” 2019-re nullára esik vissza. A jelenleg dolgozó pincérek és pincérnők 75%-a, a szakácsok 25%-a és a háztartási személyzet 37%-a származik az EU-ból.
A BHA egy 10 éves stratégiai tervet küldött a brit kormánynak arról, hogyan lehetne több dolgozót toborozni a szektorba, illetve hogyan lehetne csökkenteni az EU-ból érkező dolgozók számát. A stratégiai terv a népesség három szegmensére koncentrál, a munkanélküliekre, a munkaerőpiacra visszatérőkre és a fiatal generációra.
Mindeközben itthon a munkaadók már évek óta szenvednek a munkaerőhiánytól. A tehetségesebb és nyelvet beszelő szállodai és vendéglátóipari dolgozók folyamatosan hagyják el az országot. A folyamat megállítására a szakmai szervezetek már számos javaslattal rukkoltak elő. Legutóbbi szerint a kötelező szervízdíjból, illetve az 5 százalékra csökkentett ágazati áfa miatti forgalomnövekedésből biztosítanák az itthonmaradás mellett szóló fizetésemelést. A helyzetet árnyalja, hogy sok olyan fiatal van, aki nem egyedül csak a pénz, de az egyre romló közhangulat miatt sem szívesen marad ebben az országban.