Published on március 28th, 2018 | by Vereckei András
0Új munkavédelmi kézikönyv a szállodaiparnak
A VIMOSZ, Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége gondozásában – számolt be a Szegedma.hu.
A kézikönyv megjelenését támogatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is. A kiadvány az ágazat munkahelyi egészségről és biztonságról szóló kutatására készült. A könyv egyik fontos pontja, hogy a 20 főnél több munkavállalót foglalkoztatók esetében kötelezővé tennék a munkavédelmi képviselő választását.
Az is kiderül a kutatásokból, hogy a dolgozók az munkaerőhiányt tekintik a legnagyobb veszélynek, különösen amiatt, hogy mások helyett túl sok munkát kell bevállalniuk. Ma Magyarországon a turizmus-vendéglátás szektor teljes munkavállalói létszáma 400 000 fő, de egyre több munkavállaló hiányzik, ez a szám növekszik. A szektorból a külföldre távozók aránya négyszeres a nemzetgazdasági átlaghoz képest.
A VIMOSZ elnöke, Gál Pál Zoltán szerint is komoly kihívás a munkaerőhiány. Megoldására meg kell szerinte szerettetni a fiatalokkal a pályát mind a turizmus, mind pedig a szállodaiparban. Persze a megszerettetés egyik, ha nem a leghatékonyabb eszköze a pénz. Gál Pál szerint fontos, hogy a munkáltatók versenyképes jövedelmet tudjanak kínálni, illetve csökkenjen a bérek terhe, valamint csökkenjen az ágazati áfa.