Partnerhírek

Published on november 12th, 2018 | by Vereckei András

0

Nem csak Magyarország küzd az ágazati munkaerőhiánnyal

Sovány vigasz, de nem csak kis hazánk szálloda- és vendéglátóipara szenved a munkaerőhiánytól. A TourismReview szakmai portál arról számolt be, hogy az osztrákoknál, olaszoknál, németeknél, portugáloknál és a franciáknál szintén fejtörést okoz a helyzet.

A portál külföldi példákat hozva, kinti szakemberek megszólítva írja, hogy egyebek mellett a szomszédos Ausztria Salzburg tartományában mintegy 1100 ágazati, betöltetlen állás várja a munkát keresőket. Itt többek közt 300 szakácsot és 300 felszolgálót keresnek. Az okok a portál szerint abban is keresendők, hogy jelentősen visszaesett a magyar, lengyel és cseh munkavállalók száma, akik fizetésemelés esetében már megfontolják, hogy elköltözzenek-e. A helyzetet az osztrákok állásbörzékkel és átképző tréningekkel próbálják megoldani.

A német helyzetre a Német Kereskedelmi és Iparkamara (DIHK) szerint gyógyír lehet az ellenőrzött bevándorlás, a bevándorlók szakképzése. Hasonlóképpen gondolkodnak a franciák és a portugálok is. Előbbi esetében 150 ezer betöltetlen munkahely vár az ágazatban.

Monica Ciarapica olasz szakember szerint egyre nagyobb kihívás a szezonban szakképzett munkaerőt toborozni, legyen az konyha vagy szállodai szoba. Úgy véli, a szakmai szövetségek sokat javíthatnak a helyzeten, ha képzéseket kínálnak munkanélküliek számára, akik jövőre akár már foglalkoztathatók is lehetnek.

Az Egyesült Királyság egyelőre köszöni, jól van. Azonban az uniós kilépéssel, amennyiben szigorodnak a munkavállalási szabályok, akár 60 ezren is elhagyhatják a szigetország turizmus-vendéglátás ágazatát. A portál a KPMG-re hivatkozva arról számolt be, hogy a szállodai house keeping vagy az éttermi dolgózók akár több mint 30 százaléka külföldi munkavállaló.

A Turizmus Online szakportál a témában megszólaltatta a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségét (VIMOSZ). Böröcz Lajos VIMOSZ-főtitkár elmondta, hogy itthon is felfigyeltek a visszaáramlás jelenségére. Szerinte egy 1000 eurós fizetés kiegészülve egyéb – például állami – juttatásokkal már vonzerő lehet. Az ágazati fizetések itthon 2016 óta akár harmadával is emelkedtek – tette hozzá. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy a Brexit miatt elbizonytalanodott magyar személyzet jó része nem jött haza Nagy-Britanniából, hanem átigazolt Máltára.


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑
  • ÜGYFÉLSZOLGÁLAT

    Amennyiben a Szallas.hu-nál foglalt és kérdése merült fel, keressen minket az alábbi ügyfélszolgálati elérhetőségeken 9:00-18:00 között:

    Tel.: +36 20 890 3150
    E-mail: szallas@szallas.hu
  • SAJTÓKAPCSOLAT

    Ha újságíróként szeretné felvenni velünk a kapcsolatot, keressen minket az alábbi elérhetőségeken.

    Kelemen Lili, PR munkatárs és sajtóreferens
    +36 30 417 8783
    lili.kelemen@szallas.hu
  • KÖZÖSSÉG

  • NÉPSZERŰ

  • ARCHÍVUM